הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

יוסף הנרקיסיסט - פרשת "וישב"

מאת: איתן קליש

בפרשיות הקודמות עקבנו אחרי חייו מלאי החתחתים של יעקב אבינו, וראינו כי יש בחייו מבנה של טרגדיה יוונית, בה הגיבור הוא בדרך כלל אדם עם כישורים בלתי רגילים, אך סובל "מפגם טרגי" כלשהו. הפגם הזה מביא אותו לחטוא ולהיכשל, ומכאן נפתחת מסכת ייסורים ממושכת, שמסתיימת עם הבשלת מודעותו של הגיבור לגורם שהכשיל אותו (אך אצל יעקב המודעות הזו לא הבשילה עד סוף ימיו ולכן סופו טרגי למדי).

האם זהו סיפורו של כל אדם, או רק של מיעוט? לדעת המקרא, זהו סיפורם של רוב בני האדם, ואף אנשים מאוד מצליחים וצדיקים כמו יוסף שנעסוק בו שבועות הקרובים - "עוברים" את מסלול ההתפתחות הזה.

חופש

סיפורי יוסף מהווים את החטיבה הגדולה ביותר של סיפורים בספר בראשית, ודמותו של יוסף עומדת במרכזם. זוהי דמות מתפתחת, ואין דומה יוסף הנער ליוסף הצדיק בבגרותו.

יוסף הנער נגוע בהיבריס (חטא הגאווה והביטחון העצמי המופרז) ובנרקיסיזם (מאוהבות בעצמו). הוא חי במשפחה שעמלה קשות לפרנסתה והוא אינו עובד כלל. הוא מתהדר במלבושים יקרים, הוא מלשין על שאר האחים לפני אביהם, הוא מבליט את אהבת אביו אליו על ידי לבוש מיוחד. הוא מספר לאחים על חלומותיו המגלומנים, שבהם יימסר לידיו השלטון על המשפחה ועל העולם כולו, ומהי תגובת אחיו? "וישנאו אותו ולא יכלו דברו לשלום." - השנאה הולכת וגוברת, ויוסף כלל אינו חש בכך, ורץ לספר לאחיו על חלום גדלות נוסף. בערך "טרגדיה" (ריבלין, "מונחון לספרות") נכתב כי "ההיבריס מכשיל את הגיבור וגוזר עליו ענישה וגזר דין מוות."

ההיבריס כמעט הביא מוות על יוסף בשלב הראשוני של חייו. בפרשה הבאה נראה כיצד יוסף משתנה והופך לאדם אחר.

 


דצמבר 2019