הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

ויקרא את שמם אדם
פרשות השבוע בפעמת הזמן

ספר חדש

מאת משה גרנות, צופיה ודן מלר
צמרת הוצאה לאור בע"מ (*) - תל-אביב, אפריל 2012

סקירה מאת כתב חופש לענייני ספרות ותרבות

בימים אלה יצא לאור ספרם החדש של חברינו - מפעילי אתר 'חופש' - צופיה ודן מלר ומשה גרנות, הנושא את השם ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן (בהוצאת צמרת). ספר זה, כשמו, מביא לקורא המשכיל קובץ מאמרי פרשנות מודרנית לפרשות השבוע, כחוקתן וכסדרן המסורתי, אך ברוח אתאיסטית ביקורתית, המסתמכת על מידע ממגוון דיסציפלינות בנות זמננו, בהן היסטוריה וארכיאולוגיה, סוציולוגיה ופסיכולוגיה, ספרות, לשון ופילוסופיה.

שמו של הספר מצביע גם על המגמה ההומניסטית והשוויונית מבחינה מגדרית של מחבריו, ומקורו הוא בפרשת 'בראשית' (פרק ה, פסוק 2), בה מוצגים הן הגבר הן האישה כשווים בזהותם האנושית. הפסל שאיורו מופיע על כריכת הספר נושא אף הוא את שם הספר, וכמו פסלים נוספים המעטרים את דפי הספר, הוא מעשה ידיו של דן מלר, אחד המחברים.

כמו הספר שקדם לו - "מפרי עץ הדעת - פרשות השבוע בפעמת הזמן" - שיצא לאור לפני עשר שנים בדיוק, ונכתב בידי אותם מחברים (בהוצאת 'תמוז') - גם ספר זה נועד להשלים מקצת מן החסר בארון הספרים היהודי - קבלת מסורת התרבות היהודית מתוך גישה חופשית מכבלי הדת ומתעוקה בת אלפי שנים של פרשנות דתית-אורתודוקסית בלבדית, כך שהיא מנגישה את הטקסט המקראי לשוחריו בני התרבות, צעירים ובוגרים כאחד, ברוח שאינה כופה על הקורא הר כגיגית, ואינה כובלת אותו לערכי מוסר ודעת שאבד עליהם הכלח. על גישה זו כתב עמוס עוז: "אני רואה את עצמי כאחד היורשים הלגיטימיים, לא כבן חורג ולא כבן סורר ומורה ולא כממזר, אלא כיורש. ממעמדי כיורש משתמע, שאני חופשי להחליט מה מן הירושה הגדולה הזאת יעמוד בסלון ומה אגנוז במרתף... יש לי זכות לייבא מבחוץ ולשלב בירושתי את הטוב בעיני... זכותי להחליט מה טפל ומה עיקר, מה מרכז ומה שוליים, ומה לגניזה".

ראיה נכוחה של הכתוב המקראי עשויה לפקוח את עיניהם, לבם ומוחם של כל אדם, ילד כבוגר, אישה כאיש, יהודי דתי כמאמין דתי אחר, הנושא על שכמו את נטל הביטחון של העם בישראל, כמו גם את עול פרנסתם של אלה, הבזים לו ולתרבותו, לערכיו, לאמונותיו, לפועלו ולמוסר על-פיו הוא חי ומחנך את בניו.

* * * * *

(*) הספר ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן יצא לאור בהוצאת צמרת בעלות נמוכה במטרה להגיע לכל בית ולכל ארון ספרים בישראל. ניתן להזמינו ישירות אצל המו"ל - צמרת - רח' המצודה 3 אזור, טלפונים 077-3214045, 050-6816369, 050-6816370, או בדוא"ל moshe@zbooks.co.il.


אפריל 2012