הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חסר דת" - המדריך למחיקת סעיף הדת ממרשם האוכלוסין

התכתבות עם יוני

ההתכתבות עם יוני השתרעה על פני מספר חודשים. במהלכם הובן שייתכן שגם אחרים יוכלו להפיק תועלת מהמידע שנרכש... אז הנה ההתכתבות כלשונה לפניכם, ב"צינזור" מעט פרטים אישיים.

חופש

יוני לאתר חופש:

שלום רב.

שמי יוני, ועל אף שנולדתי למשפחה יהודית חילונית, מאז ומעולם ראיתי וחייתי כחסר דת. מעולם לא הפריע לי הרישום כיהודי במרשם האוכלוסין, אך כעת כאשר אני עומד להקים משפחה משלי הייתי מעוניין לשנות רישום זה על מנת לאפשר לילדי העתידיים את חופש הבחירה שלי (ולמעשה לרובנו) מעולם לא היה.

הבנתי ששינוי סעיף הדת במרשם הוא כמעט בגדר הבלתי אפשרי, אך אף על פי כן הייתי מעוניין לנסות ולו בשם עקרונות החופש והצדק. וכאן אני פונה אליכם בבקשה לעזרה והדרכה:

  1. האם אתם יכולים לספר לי על ניסיונם של אחרים בתהליך על מנת שאוכל ללמוד מהם?
  2. בשלב הראשון הייתי מעוניין לגשת למשרד הפנים עם תצהיר חתום ע"י עו"ד המעיד על חוסר הדת שלי, אך לצערי רוב עורכי הדין מבקשים סכומים של מאות אם לא אלפי שקלים עבור תצהיר שכזה (סכום משמעותי מאד עבור סטודנט.....). רציתי לדעת האם במקרה אתם מכירים עורך דין המוכן לסייע להכין תצהיר שכזה במחיר סמלי או אף בהתנדבות.

אין סוף תודות מראש על כל עזרה שתוכלו להושיט לי,

אתר חופש ליוני:

שלום יוני

פרופ' עוזי אורנן נאבק בנושא זה שנים רבות - אני מעביר אליו את מכתבך, בתקווה שיוכל לשתף אותך בניסיונותיו ולייעץ לך

אם הכול יתנהל לשביעות רצונך - נשמח לקבל ממך משוב ודיווח, על מנת שנעלה באתר לתועלתם של אחרים.

בברכה

חופש

יוני לאתר חופש לאחר מספר חודשים:

שלום!

לפני מספר חודשים ביקשתי את עזרתכם במציאת מידע על ההליך הנדרש כדי להרשם כחסר דת בישראל. הפניתם אותי לעוזי אורנן, ומשם הדברים התגלגלו.

בכל אופן, ביקשתם משוב/דיווח כיצד הדברים התקדמו כדי שיוכל לשמש אחרים. וזו בדיוק הסיבה שאני כותב לכם.....

נתחיל בסוף - הצלחתי לשנות את הרישום לחסר דת!

הדרך היתה פתלתלה, ובה שמתי לב כי קשה מאד למצוא חומר בנושא ברשת..... ולכן, החלטתי לקחת יוזמה ולהעלות את הסיפור שלי לאינטרנט על מנת שיוכל לשמש אחרים.

אתם מוזמנים לגלוש באתר בכתובת: https://hasardat.wordpress.com/

אשמח מאד לשמוע במידה ויש לכם רעיונות לשיפור....... אתם כמובן יותר ממזומנים להוסיף אליו קישור באתר "חופש" ולהפנות אנשים שנראה לכם שיכולים להיעזר בו.

יום טוב !

שגיא, היועץ המשפטי שלנו ליוני:

שלום יוני,

תודה ששיתפת אותנו בסיפור, ואני תומך בהעלאת הקישור לסיפורך באתר חופש.

נקודה אחת שהטרידה אותי בסיפור היא הקישור בין הרישום כ-"חסר דת" לרישום כ-"חסר לאום". מדובר בשני ערכים שונים לחלוטין ואין ביניהם שום קשר. כדי להירשם כחסר לאום אתה צריך לבקש זאת (ולמעשה, לעבור בדיוק את אותו תהליך שעברת - לקבל פס"ד של בית משפט). למשרד הפנים אסור, פשוט אסור, לשנות את הלאום שלך מבלי שביקשת זאת באופן מפורש.

אני לא יודע עד כמה העניין מפריע לך ויכול להיות שמבחינתך זה בסדר גמור - אבל אם לא, אתה זכאי להחזיר את רישום הלאום. פנה אליהם ישירות או באמצעות עורך הדין שלך.

תודה שוב!

 

ראו גם: תגובה למאמר - הגדרות על דרך השלילה

 


דצמבר 2015