הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

איך חז"ל עבדו?

מאת עידו חדי

איך חז"ל עבדו?

  1. יש דעה שאני אוהב.
  2. אם אגיד לאנשים שאני אוהב את הדעה הזאת, הם לא יסכימו איתי שהיא נכונה.
  3. בואו נמצא פסוק שבו אלוהים סוג של אומר שאני צודק.
  4. באסה, אין פסוק כזה.
  5. היי, תראו, ציפור!
  6. יש רבע פסוק בתנ"ך שאם מעוותים לו ת'קרביים יוצא שאלוהים סוג של מסכים עם הדעה שאני אוהב.
  7. אז מה, מסכימים? אחלה!

דוגמא מודרנית: אני רוצה שיוציאו טיסה מחוץ לחוק. למה? למי אכפת. זאת דוגמא היפותטית. נגיד שיש לי פוביה מטיסות. כמובן שאין בתנ"ך פסוק שמדבר על טיסות. הרי מטוסים לא היו בתודעה של תושבי כנען העתיקה. היי, תסתכלו! ציפור!!! תהלים קטו: "השמים שמים לה', והארץ נתן לבני אדם." מכאן למדנו שאסור לטוס! הוכח חז"לית, לוגית ותורנית.

אף אחד לא יקח כזה "היסק" ברצינות. למה לוקחים את הדבר הבא ברצינות?

דוגמא אמיתית: יו יו, אביי. מה ניש, נשמה? מה זה לא בא לי לשמוע עדויות מנשים בבית הדין. עדיין, בתנ"ך כולו אין על זה איסור. צריך לעשות משהו! אה, תראו!! ציפוררררר!!!! כתוב "ועמדו שני האנשים אשר יש להם הריב לפני ה' לפני הכהנים והשופטים" (דברים יט). וגם כתוב: "על פי שני עדים או על פי שלושה עדים יקום דבר" (שם). בשני המקורות כתוב "שני". לכן, בדיוק כמו שה"אנשים" הם זכרים במקור הראשון, כך גם העדים חייבים להיות זכרים במקור השני. יאי! הצלחנו לפסול נשים לעדות! למי אכפת שבלשון המקרא משתמשים בצורת רבים זכרית ("עדים") כדי לייצג את שני הזוויגים! אני בכל מקרה צודק, כי אני גבר. הסגברה ברעללללללל!!!!!!

חופש

מכאן למדנו שני דברים:

  1. התורה גילתה את ההסגברה. בקרוב בספרים של הרב זמיר כהן?

  2. אי-לוגיקה היא עדיין אי-לוגיקה, גם אם היא יוצאת מהפה של אביי, רבא ושות'. הגיע הזמן להתעלם ממשחקי המילים של חז"ל. אלו קישקושים, לא פחות. מספיק לעשות שמיניות באוויר כדי למצוא דרכים להקל בדינים הללו. אם אין להם בסיס, אפשר פשוט להתעלם מהם לחלוטין. רבנים אורתודוקסים, תרימו את הכפפה!


ספטמבר 2014