אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

מעבר כוכב נוגה על-פני השמש

8.6.2004

היום, 8.6.2004, יחלוף כוכב הלכת נוגה (Venus) על-פני השמש. מדובר באירוע נדיר. אתר חופש מתייחס לנושא בהיותו תחום מדעי, אחד מתחומי המדע הרבים שפרחו ושגשגו הודות לכך שהאדם השתחרר מדעות קדומות ומסקנות שאבד עליהן הכלח, ולפיהן מקור היקום וכל אשר בו הוא "אלוהים".

 Venus

כוכב נוגה כפי שצולם ע"י החללית Pioneer

עד לימיו של קופרניקוס שלטה בעולם התפיסה האריסטוטלית-תלמאית  (אריסטו = 384 עד 322 לפני הספירה, תלמי = קלאודיוספתולומיי, 165-85), שעל בסיס האמונה הדתית והטקסט התנ"כי קבעה שני עקרונות-יסוד במבנה היקום: הארץ היא מרכזו של העולם, וכל המצוי מעל ל"רקיע הירח" הם דברים קבועים, נצחיים, שאינם משתנים, קרי - אלוהיים.

בשנת 1514, 1800 שנה לאחר אריסטו, חל המהפך. ניקולאסקופרניקוס (1543-1473), כומר, רופא ואסטרונום פולני, שחי בכנסיה נידחת בפולין והביא למהפיכה בהבנת מבנה היקום. היתה זו אחת המהפיכות היותר גדולות והיותר משמעותיות בחיי האדם: תפיסת עולם הליוצנטרית במקום התפיסה הגיאוצנטרית של אריסטו ותלמי:  השמש, ולא כדור הארץ, היא מרכזו של היקום בו אנחנו חיים,  וכל יתר גרמי השמיים, כולל כדור הארץ, סובבים את השמש.

בין כוכבי-הלכת שנחקרו לאחר ימיו של קופרניקוס היה נוגה, אחד משני כוכבי-לכת (נוגה וחמה) החולפים מפעם לפעם במסלול שבינינו לבין השמש, ומעברם זה, הקרוי טרנזיט (Transit) נראה לצופים מכדור-הארץ כמעברו של כתם שחור על פי השמש: http://www.venus-transit.de

 Edmund Halley

אדמונד האליי
חי בין 1742-1656

 אדמונד האלי, בשנת 1716, ניבא את מעבריה העתידיים של נוגה ע"פ השמש. על-פי הצעתו נמדדו זוויות המעברים הללו מנקודות קבועות ושונות ע"פ כדור הארץ. המדידות של המרחק אל נוגה בוצעו ע"פ עיקרון הפאראלקס, ואיפשרו את קביעת המרחק מכדור הארץ אל השמש. השם אולי מוזר, אבל העקרון פשוט: זה בדיוק מה שקורה כשאתה מסתכל על משהו פעם בעין ימין, ופעם בעין שמאל: יש הבדל קטן בזוית שבו אתה מסתכל על החפץ - הבדל שתלוי במרחק בין העיניים שלך, ובמרחק החפץ ממך. בצורה דומה, מודדים מרחקים לכוכבים על ידי מדידה מדויקת של זוית ההסתכלות כשכדור הארץ בשתי קצוות שונות של מסלולו סביב השמש, וכך גם ניתן למדוד את המרחק של כדור הארץ לשמש, אם מסתכלים על הזוית בה נוגה נצפית במשך החציה ממקומות מרוחקים על פני כדור הארץ. הודות למאמץ בינלאומי בתחום זה ניתן היה לקבוע את המרחק ממרכזו של כדור הארץ אל השמש, והוא נקבע בשם "יחידה אסטרונומית" (Astronomical Unit, AU). היום הערך של יחידה אסטרונומית הוא קצת פחות מ- 150 מיליון ק"מ. ליתר דיוק - המרחק הממוצע של כדור הארץ מהשמש הוא149,597,870,691 מטר.

 Parallax
מדידת מרחק לכוכב על ידי הפאראלקס

הפעם האחרונה בה חלף נוגה על פני השמש היתה בשנת 1882.  היום חולף כוכב נוגה בפעם נוספת על פני השמש
http://www.physics.co.il/ShowSpecialUpdate.asp?theID=222

http://www.kinneret.co.il/armon

http://magazine.ort.org.il/scripts/paper.asp?par=637&sct=2847

וניתן לעקוב אחריו בשידור חי באתר הישראלי

http://noga2004.tau.ac.il/noga

וכן גם באתרים רבים אחרים בחו"ל

http://www.vt-2004.org

http://www.venus-transit.de

http://www.transitofvenus.org

http://didaktik.physik.uni-essen.de/~backhaus/VenusProject.htm

 גולשי אתר חופש וידידיו מוזמנים גם הם ליהנות מאירוע קוסמי נדיר זה!

http://noga2004.tau.ac.il/noga

אזהרה: מסוכן להסתכל בשמש ללא אמצעי מיגון מתאימים. צפיה ישירה בשמש יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך לעין ואף לעיוורון. אם יש לך אמצעי מיגון מתאימים, אז תוכל\י לראות את נוגה כנקודה שחורה ועגולה על-פני השמש. קל מאוד לצפות באמצעות משקפת, ע"י הטלת התמונה של השמש על דף לבן - פשוט תשימו את המשקפת בין השמש לדף, ותשחקו עם הכיוון והמיקוד (פוקוס) עד שתראו את השמש (ואת נוגה) מוטלים על הדף. כמובן שאין להסתכל בשמש ישירות דרך המשקפת!

בברכה,

המערכת המדעית של אתר חופש


יוני 2004חברים ב- עוצב על ידי