אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות ספרי קודש תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

אהבה מורכבת

יאיר רוטקוביץ*

הסוכנות היהודית יצאה בקמפיין חדש שבו היא מציירת את היהודים "המתבוללים" כנעדרים, וכמי שיש להציל את נשמתם, והכל כחלק מניסיון לחזק את הקשר שלהם לישראל ולעולם היהודי. הקמפיין הינו מתנשא ומכיל בתוכו מובן מגונה ומחריד למעשה ה"התבוללות", וטוב שהוסר הביטוי ממנו.

"התבוללות" הוא ביטוי פסול ומתנשא. הביטוי טומן בתוכו הצגת "הגוי" כפחות טוב, כנחות, וכמי שאסור לחיות איתו חיים משותפים. תעמולה במדינה כלשהי בעולם שהייתה מטיפה שאסור ולא מומלץ להינשא עם יהודים, הייתה נתקלת ביללות אימה שזו "אנטישמיות"... ובצדק.

הביטוי "התבוללות" בזמנים מודרניים הוא תיוג מגונה, כי אין כאן רק השמת ה"גוי" מחוץ למעגל התרבותי-רוחני של העם, שהוא דבר טבעי ומתרחש בכל חברה כלפי זר, אלא יש כאן התנשאות דוחה. יש בביטוי הזה חידוד הגישה של "אתה בחרתנו" ורק אותנו. יש כאן יותר מריח רע של יוהרה. יומרה זו לקוחה מז'אנרים מתבדלים אפלים שלא לנו להידמות להם, כי אף אחד לא פוגם בטוהר הגניוס היהודי כשהוא מקים בית עם לא יהודי/ה. נישואין של יהודי/ה ללא יהודי/ה אינם טומנים בחובם דווקא התכחשות למקור ממנו הם באו, אלא בחירה מושכלת בחיים מורכבים לא פשוטים. של עירוב תרבויות, שפה נפשית, לשונות ועוד... כי האהבה עיוורת למוצא האתני.

חופש

וזאת לדעת: המשפחה של אותו בן זוג הלא יהודי/ה, לעיתים לא פחות קשה ולא פחות מטריד אותה שהבן או הבת בחרו להם בן זוג יהודי/ה מתרבות שהיא כה שונה וכל כך מרוחקת מהם. ההתמודדות שלהם מורכבת לא פחות. ההתהדרות של חלק מהמשפחות היהודיות שהקושי שייך רק להם, הוא מוטעה. לאותם הורים לא יהודיים קשה לא פחות מהם, הקושי להכיל את הזר והשונה מהם, ועוד באופן כה אינטימי. אבל, בניגוד למשפחות יהודיות "כשרות", הבן או הבת שלהם לא מחללים את הזרע, וגורמים נזק לעם ממנו הם יצאו. אין להם את החוצפה לחשוב שהם יותר טובים מאחרים, בשם אלוהים העם והמולדת כמובן. קשה להם, משום שהבן או הבת בחרו בשונה והלא מוכר, זה הכול.

כיום, מצביעים על "מכנה" משותף, נמוך ומינימאלי ביותר, ומבקשים לשמור רק באמצעותו על צביון העם היהודי. כיום, בעיקר בישראל הממלכתית, מתוך כפייה ממסדית דרך "מכנה משותף" שערורייתי של האורתודוכסיה הרבנית, מתעקשים שלא לעצב יהדות ראויה ורלוונטית.

התמעטות היהודים צומחת בעיקר כי מאפייני החיים של היהדות "הסטנדרטית" לא רלוונטיים ליהודים צעירים. קל להטיח ב"מתבוללים" שהם רדודים ומתכחשים לתרבות ולדת ממנה הם יצאו. קל לקרוא להם כנעדרים. אך מה בעצם העם היהודי מציע להם? יהדות המקדשת הלכות טפלות שאינן מתקנות עולם!? דרך הלכתית המתכחשת ליהדות של רבים מהם רק כי אבא יהודי (מה ההיגיון הרוחני תרבותי כאן?). "המתבוללים" לא מטומטמים, והם כנראה מצאו שהיהדות כיום לוקה במחלת רדיפה מתנשאת, ובעיסוק אלילי בהנצחת העבר ולא בבניית עתיד הומאני יותר עבורם, ואין להם עניין רב להשתייך לקולקטיב שכזה. הציות למינימליזם האורתודוכסי, הוא שגורר עזיבת יהודים רבים את תרבותם, כי אם זו "היהדות" אז עדיף בלעדיה. המצב כיום הוא עלבון גדול ליהודים שכך מתעצבים חיי הזוגיות והאהבה שלהם. יהדות בכל מחיר...? לא ולא. תרבות שבראש מעיניה רק לשרוד, לא תצמיח הרבה, וניסיון לצייר בדלנות וגזענות כסוד הקיום הוא מחריד ופתטי.

כשבן לעם היהודי מתחתן עם בן עם אחר, אפשר לאמץ גישה מקרבת או מרחיקה. הקהילות היהודיות בתפוצות, צריכות בעידוד ובעזרת מדינת ישראל, לאפשר קבלה והכלה של הזוגות המעורבים. בצורה שכזו הילדים יגדלו כיהודים ויעבירו את התרבות הלאה. היתקעות בהגדרות אורתודוכסיות צרות תבאנה להרחקת אותם יהודים. לא חשוב מי הסבתא של הסבתא מצד אמא, חשוב כיצד חונך הילד, ועל ברכי איזו תרבות יגדל. ואם יהודי/ה שהתחתן עם לא יהודי/ה בוחר לעזוב את העם היהודי - זכותו, לא צריך להיטפל אליו.

החיים היהודיים דורשים מורכבות ואומץ, לא הסתגרות ופחד מהשונה. רק שפה יהודית רעננה תעצב קולקטיב כה מיוחד שיהיה אולי טעם להתחתן "דווקא" עם בן/בת העם המיוחד הזה.


* הכותב הוא איש חינוך חופשי. עורך טקסי נישואים יהודים חילונים.


פברואר 2010חברים ב- עוצב על ידי